Elevfortegnelse 1959-65

Fortegnelsen er først og fremmest opbygget v.h.a. skolens årsberetning 1960-61 (som min gamle mor har været så forudseende at gemme). Dernæst v.h.a. egen hukommelse, og endelig v.h.a. de oplysninger som jeg løbende får fra gamle elever. Send endelig korrigerende oplysninger, hvis noget er mangelfuldt eller forkert:


001 Claus Bak
002 Mads Kanneworff
     (død i oktober 2006, se mail fra Kirsten Banke)

003
004 Tom Brandt
005 Klaus Breiø
006 Johnny Fesner
007 Fritz Erhald ("Zeus" eller "Søv")
008 Bjørn Ahlmann Olsen ("Belle" og "Allemands Olsen")
009 Niels Jørgen Andersen (senere Poder)
010
011 Frants Thomas Pihl Hansen
012 Jørgen Hertz ("Tolder", "Toller", "Tolver")

013 Niels Werner Nielsen ("Radar")
013 Erling Sylvester Bech

014 Kim Skjold Jensen
015 Poul Kjærgaard Andersen ("Esbjerg")
016 Philip Edgar Hansen

017 Steen Daniel Brolund
017 Flemming Højstrup Hansen

018 Tommy Tøgersen
019 Tommy Ejler Harlsby
020 Egon Andersen ("Vimmer" & "Gong")
021 Erik Kristoffersen ("Verner" & "Negotyve")
022 Leif Hansen
023 Bjarne Petersen ("Terræn")
024 Niels Lindemark Jørgensen ("Fessor")
025 Kim Claus Hermansen
026 Ole Stig Rasmussen
027 Carsten Berg Kjeldsen

028 Hans-Ole Munck Petersen
028 Poul Erik Magnussen

029 Martin Günther (1959)
029 Carsten Gerner Nielsen

030 Stephen Ferguson
031 Michael Holm

032 Aage Johansen
032 Charles Nilsson (74 Pluto's lillebror)

033 Claus Wilhelm Holm ("Sjuster")
034 Tim Hou Vangsåe
035 Otto Kierkegård
036 Peter Raage Jensen
037 Claus Maiboe ("Pølseben")
038 Steen Peter Paulsen (56 Niels Paulsen's lillebror)
039 Jan Wladislaw Ostrowski

040 Bent Riber Sørensen
040 Ulf Kobbernagel

041 Viggo Kierkegård (storebror til 35 Otto Kierkegård)
042 Kurt Birk Jensen

043 Birger Lasse Kaiser
044
045 Erik Kristensen ("Brød")
046 Peder Bo Nielsen
047 Kim Lütmann Jensen ("Syffe")

048 Jens Chemnitz Povelsen ("Miller")
048 Torben Nyberg Jensen

049 Hans Gert Larsen
050 Ole Sandau ("Lakrids")
051 Jan Alex Nielsen
052 Per Jeppesen
053
054 Henrik Mundt ("Hense")
055 Søren Derving
056 Niels Paulsen
057 Oliver Strauss
058 Peer Corfixen ("Fixen")
059 Ivan Bentsen ("Longo")
060
061 Poul-Erik Højer Olsen ("Pols")
062 Kaj ????? ("Tudse-Kaj")
063 Finn G. Hansen ("Trisse") (storebror til 97 Torben G.H.)
064 Ole Hornbæk
065 Ole Rafn Petersen ("Rafn")
066
067 Hans Edward Nørregård Nielsen
068 Jørgen Frost Kristiansen
069
070 Morten Møller Nielsen (Guitar-Morten, "Orm")
071 Erik Rathsach

072 Aksel Hein Larsen
072 Kristian Primdal

073 Henrik Jørgensen ("Onkel")
074 Anders Nilsson ("Pluto")
075 Frode Tvermoes Jensen
076 Søren Søndergaard Christensen, ("Eliza")
077 John Fyrstenberg
078 Albert Klindt
079 Bjarne Larsen ("Sakker")
080 Per Lindholt
081 Anders Møller Nielsen ("Røde Orm", lillebror til 70 Morten M.N.)
082 Jens Rasmus Rahr
083 Alex Rye Sørensen
084 Eyvind Vesselbo
085 Birger Villadsen
086 Asbjørn Kornø
087 Torben Munck Mortensen
088 Jens Sommer
089 Hans Nielsen, senere Wallind ("Brøddyret", "Brød-Hans")
090 Carsten Karas
091 Kurt Starlit
092 Flemming Skov
093 Jørgen Laursen (senere Valant)
094 Kurt Nielsen ("Kukke")
095 Jens Raunkjær ("Bedstefar")
096 Briand Strack
097 Torben Gavnholt Hansen
098 Dan ?
099 Bjørn Timmermann ????
100
101
102 Kjeld Petersen
103 Per Kierkemann
104 Hans-Erik Duckert
105 Hans Peder Rasmussen, senere Gehrke ("Pede")

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

6. klasse på DKO Hellebæk 1959:

Nr. Navn
8.  Bjørn Ahlmann Olsen
15. Poul "Esbjerg" Kjærgaard Andersen
17. Steen Daniel Brolund, ("Daniel")
20. Egon "Døve" Andersen
22. Leif Hansen
25. Kim Hermansen
33. Claus "Sjuster" Holm
34. Tim Hou-Vangsåe
35. Otto Kierkegård
37. Claus Maiboe
50. Ole "Lakrids" Sandau
54. Henrik "Hense" Mundt
56. Niels Paulsen
71. Erik Rathsach
91. Kurt Starlit
93. Jørgen Laursen (senere Valant)

D. Hans Chr. Backhaus, Hornbæk
D. Gunnar Rasmussen (søn af direktøren på Hotel Hellebæk Kyst)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

6. klasse på DKO Hellebæk pr. 15. aug. 1961:

5.  Klaus Breiø
6.  Johnny Fesner
11. Frants Thomas Pihl Hansen
16. Philip Edgar Hansen
19. Tommy Ejler Harlsby
24. Niels Lindemark Jørgensen ("Fessor")
27. Carsten Berg Kjeldsen
28. Poul Erik Magnussen
29. Carsten Gerner Nielsen
32. Charles Nilsson (Pluto's lillebror)
38. Steen Peter Paulsen (Niels Paulsen's 56 / 64 lillebror)
39. Jann Wladislaw Ostrowski
40. Bent Riber Sørensen
42. Kurt Birk Jensen
48. Torben Nyberg Jensen
49. Hans Gert Larsen

D. Henning Amelung
D. Jørgen Find
D. Bo Krabbe

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

7. klasse på DKO Hellebæk pr. 15. aug. 1961:

9.  Niels Jørgen Andersen (senere Poder)
21. Erik Christoffersen ("Verner" / "Stoffer")
23. Bjarne Petersen ("Terræn")
30. Stephen Fergusen
31. Michael Holm
43. Birger Lasse Kaiser
47. Kim Lythman Jensen
52. Per Jeppesen
73. Henrik Jørgensen ("Onkel")
78. Albert Klindt
89. Hans Nielsen (senere Wallind)
94. Kurt Nielsen ("Kukke")
95. Jens ("Bessefar") Raunkjær
96. Briand Strack
97. Torben Gavnholdt Hansen
104. Hans-Erik Duckert
105. Peter ("Pede") Rasmussen (senere Gehrke)

D. Gert Christiansen
D. Niels Liebmann Mortensen
D. Thomas Piper
D. Niels Georg Lyngby-Rasmussen ("Lyngby")

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

IV em. på DKO Hellebæk pr. 15. aug. 1961:

26. Ole Stig Rasmussen
74. Anders Nilsson
76. Søren Christensen
77. John Fyrstenberg
79. Bjarne Larsen
80. Per Lindholt
81. Anders Møller Nielsen ("Røde Orm")
82. Jens Rahr
83. Alex Rye Sørensen
84. Eyvind Vesselboe
85. Birger Villadsen
86. Asbjørn Kornø
87. Torben Munck Mortensen
88. Jens Sommer

D. Flemming Christoffersen
D. Anders Finn Henriksen
D. Tom Johansen
D. Jens Peder Madsen
D. Erik Liebmann Mortensen
D. Niels Møller
D. Allan Rye
D. Hugo Wolf
D. Jacob Sneum

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

IV em. på DKO Hellebæk pr. 15. aug. 1961:

2.  Mads Kanneworff
7.  Fritz Erhald
12. Jørgen Hertz
14. Kim Skjold Jensen
36. Peter Raage Jensen
46. Peder Bo Nielsen
59. Ivan Bentsen ("Longo")
67. Hans (Edward) Nørregaard Nielsen
90. Carsten Karas
103. Per Kirkemann Hansen

D. Jørn Jensen
D. Peter Uldum

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Mellemskoleeksamen 1961:

2.  Mads Kanneworff
4 Tom Brandt
7.  Fritz Erhald ("Zeus" eller "Søv")
?? John Gransholm
12. Jørgen Hertz ("Toller")
14. Kim Jensen
36. Peter Raage Jensen
41 Viggo Kierkegaard
45 Erik Kristensen ("Brød")
59. Ivan "Longo" Bentsen
65 Ole Rafn Petersen
67. Hans Nørregaard Nielsen
90. Carsten Karas
103. Per K. Hansen ("Trekant")
?? Jan Nielsen
?? Peder Bo Nielsen
?? Poul-Erik Højer Olsen

D. Hans Jørgen Møller
D. Jørn Jensen
D. Henrik Finn Henriksen
D. Kenneth Piper
D. Hans Poulsen
D. Hans Funck Svendsen
D. Peter Uldum

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Realeksamen 1961:
13. Niels Werner Nielsen ("Radar")
18. Flemming Thorell ("Atten")
53. Harly Bryde
55. Per Gade Christensen
58. Peer Corfixen ("Fixen")
63. Finn G. Hansen ("Trisse") (97 Torben G.H.´s storebror)
64. Ole Hornbæk
75. Frode Tvermoes Jensen
72. Aksel Hein Larsen
69. Peter Lind (lillebror til 7/57 Jørgen Kismeier Lind)
70. Morten Møller Nielsen (storebror til 81 Anders M.N. - "Røde Orm")
102. Kjeld Petersen
D. Ebbe Jensen
D. Jan Utzon

D. = dagelev

 

 

Dagbog fra DKO

Til forsiden